2022 Schedule of Events

Day 1
Day 1 Screening Block
Available: May 20, 2022 09:30 Until: Jun 21, 2022 21:59

Drama

Finalists

A Fast Of Longing
Director Ofer Weiser (Israel)

Ellen Ripley
Director Anna Nolskog (Sweden)

Glaistig
Director Abbey Spacil (United States)

Phase
Director Mykola Zaseev (Ukraine)

Spin
Director Lisa Marie Tedesco (USA)

The Sea Calls For Me
Director Tumpal Tampubolon (Indonesia)

Together
Director Alma Buhagiar (Romania)

SPECIAL MENTION
Ms. Anita
Director Richeler Aladin (USA)

Perfect Storm
Director Morag Brownlie (New Zealand)

The Road
Director Sergiy Luchyshyn (Ukraine)

Comedy

Finalists

Millicent & Me and The Apple Tree
Director John Beaton Hill (USA)

Sweet Lies
Director Pascal Lebègue (USA)

One Small Visit
Director Jo Chim (Hong Kong)

SPECIAL MENTION
Flip Mode
Director Michael Patrick Gilkison (USA)

Documentary

Finalists

Destination Angels
Director Daniel Lir, Jim Sampas (USA)

Eyes
Director Zachary Goodwin, Flynn Harris, Alex Flanagan, Alex Kumph (USA)

9/11 : The Days After : Art Photos & Writing from Those Who Were There
Director H. Scott Bayer (USA)

SPECIAL MENTION
Consume As Little As Possible
Director Elizabeth Blake-Thomas, Shelby Thompson (USA)

How I Like It
Director Nida Mehboob (Pakistan)

Day 2
Day 2 Screening Block
Available: May 21, 2022 08:00 Until: Jun 21, 2022 21:59

Day 2 Screenings

Animation
Finalists
IDODO
Director Ursula Ulmi (Switzerland)

Nomad
Director Abdulrahman El Abyad, Lynne Zakhour, Tamara Qaddoumi (Lebanon)

New Moon
Director Jeff Le Bars, Jérémie Balais (USA)

Sci-Fi/Horror
Finalists
VIA[DOLO]
Director Daniel Keeble (United Kingdom)

N.O.R.A.
Director Juan Garrafa (Mexico)

Fernweh
Director Maria Peralta Ramos (Argentina)

Experimental
Finalists
Delusione
Director Breton Tyner-Bryan (Italy)

Eat A Swede
Director Daniel Hallberg (Sweden)

The other side of the soul
Director Kathrin Schweizer (Switzerland )

Lifestyle
Finalists
The Movement - Francesca Marchisio
Director Inês von Bonhorst, Yuri Pirondi (Italy)

Franciacorta - A Golden Feeling
Director Enea Colombi (Italy)

The other side of the soul
Director Kathrin Schweizer (Switzerland )

Music Video
Finalists
A Feast That Never Comes
Directors Maria Juranic (USA)

Fine
Director Emma Scotson, Valen-Marie Santos (USA)

It’s Over
Director Reza Sholeh (Canada)

Jane
Director Sue Vicory (USA)

SPECIAL MENTION
Built to Last
Director Sue Vicory (USA)

Gravity
Director Akram Badr (United Arab Emirates)

Fashion
Finalists
Entrelugar
Director Pedro Perdigão (Brazil)

Orange Tree
Director Patricia Zhou (United Kingdom)

The Mirror
Director Giulia Achenza (Italy)

SPECIAL MENTION
Natura Magica
Director Omowonuola Motunrayo Olaogun (Nigeria)

Peel
Director Samantha Mandich (France)

Micro Short
Finalists
Apocalypse
Director John Fairchild (USA)

Bye Dummy
Director Aniruddh K

French Riviera
Director Teo Marinakis (USA)

Mijo
Director Mazdey Snob(Mexico)

The Right Wing French
Director Donal O'Dea (Ireland)

SPECIAL MENTION
A Marriage Story
Director John Fuentes (USA)

New Test 123…
Director Anne Gart (United Kingdom)

Coming Soon: Our Festival Program

We are currently putting together the schedule for this year's event. Come back to this page as we add items to our festival program.